Szeroko poruszany temat suplementacji kwasu foliowego, czyli witaminy B9, nadal trafia do niewielkiego grona odbiorców. Stąd – do znudzenia o kwasie foliowym mówić trzeba, dopóki nie wejdzie to w krew każdej kobiecie w wieku rozrodczym.
Zalecenie Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej:
„Wszystkie kobiety w Polsce, które mogą zajść w ciążę powinny spożywać 0,4 mg kwasu foliowego, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia u ich potomstwa wad cewy nerwowej.”
Nie kobiety W CIĄŻY, a kobiety, które MOGĄ zajść w ciążę.
Tak prosty „zabieg” jak przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego każdego dnia ma ogromny wpływ na zdrowie Twojego dziecka.
Dlaczego mam przyjmować kwas foliowy?
Kwas foliowy, czyli witamina B9 jest niezbędna wszędzie tam, gdzie komórki organizmu dzielą się, a gdzie szybciej i intensywniej przebiega ten proces jak nie wtedy, gdy z połączenia komórki jajowej z plemnikiem zaczyna powstawać nowe życie? Witamina B9 potrzebna jest do powstawania czerwonych krwinek, wpływa na rozwój komórek nerwowych, bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, przewodu pokarmowego, narządów płciowych czy krwinek białych. To od niej zależy prawidłowy wzrost organizmu. Niedobór kwasu foliowego może powodować wady cewy nerwowej u płodu.
Wady cewy nerwowej – co to takiego?
Wady cewy nerwowej to ciężkie wady wrodzone, takie jak bezmózgowie, przepukliny ośrodkowego układu nerwowego czy rozszczep kręgosłupa. Nawet jeśli dzieciom z takimi wadami uda się przeżyć to stopień kalectwa jest wysoki, a umieralność ich w pierwszych latach życia jest ogromna.
Kiedy należy przyjmować kwas foliowy?
Suplementację należy rozpocząć co najmniej przez jeden miesiąc przed planowanym poczęciem i w pierwszym trymestrze – pierwsze 3 miesiące ciąży, czyli do 12 tygodnia.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie przez 2 miesiące przed planowanym poczęciem.
Jeszcze nie planuję ciąży, po co mam więc przyjmować już tabletki?
W Polsce ponad 50% ciąż nadal powstaje w wyniku „wpadki”. Rozpoczęcie suplementacji już będąc w ciąży nie wystarczy. Wady cewy nerwowej powstają między 2 a 4 tygodniem życia Twojego dziecka. Dokładnie wtedy, kiedy jeszcze nie wiesz czy w ogóle jesteś w ciąży.
Oczywiście jeśli dowiesz się, że jesteś w ciąży – zacznij przyjmowanie witaminy B9 jak najszybciej!Musisz jednak pamiętać, że największą ochronę daje jedynie suplementacja przedkoncepcyjna.
Czy muszę przyjmować tabletki, skoro odżywiam się prawidłowo?
Rozwój układu nerwowego, tworzenia komórek płodu zależy właśnie od kwasu foliowego. Nasza codzienna dieta pozostawia wiele do życzenia, zdecydowanie nie dostarczamy idealnych ilości witamin i minerałów z pożywienia. Stąd istotna jest suplementacja witaminy B9.
Po co przyjmować witaminę w tabletce, skoro mogę dostarczyć ją z pożywienia?
Zgadza się. Pytanie jest inne – czy jesteś w stanie dostarczyć sobie codziennie 0,4 mg z pożywienia? Witamina ta występuje w takich produktach jak szpinak, brukselka, szparagi, kalafior, bób, otręby pszenne, drożdże, groch, jaja czy wątróbka. Dodatkowo w wyniku obróbki tych pokarmów, czyli pieczenia, gotowania, smażenia produkty te tracą około 30-80% folianów. W trakcie długiego przechowywania również – kupując produkty w sklepie nie możesz wiedzieć jak długo są już przechowywane. Jest więc niemal niemożliwe, aby dostarczyć kwas foliowy z pożywania w dawce 0,4 mg dziennie.
Jak należy przyjmować kwas foliowy?
Profilaktycznie należy przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego raz na dobę. Kobiety, które wcześniej urodziły dziecko z wadą wrodzoną układu nerwowego są obciążone zwiększonym ryzykiem urodzenia kolejnego dziecka z taką wadą. W związku z tym suplementacja u nich powinna być zwiększona 10-krotnie i powinna być rozpoczęta wcześniej, czyli co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą dawka 4 mg na dobę.
Kwas foliowy dostępny jest bez recepty, a jego cena – przystępna.
Uwaga!
Jeśli stosujesz na stałe inne leki, np. przeciwdrgawkowe, przeciwnowotworowe, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ podawanie jednocześnie z kwasem foliowym leków może powodować zmniejszenie skuteczności działania.
Część miast bądź niektóre kraje, w celu objęcia profilaktyką jak największego grona kobiet, stosują dodawanie kwasu foliowego do produktów często spożywanych, np. do pieczywa. Jeśli to możliwe, masz dostęp do tego rodzaju produktów – wybieraj je.
Nienarodzone jeszcze dzieci nie mogą decydować o sobie. Na Tobie spoczywa odpowiedzialność za jego prawidłowy rozwój. To Twoje odżywianie, styl życia, rezygnacja z używek wpłyną na jego życie czy zdrowie. Podaruj swojemu dziecku lepszy start.
PAMIĘTAJ
Informacje te mają jedynie charakter edukacyjny i promujący profilaktykę wad cewy nerwowej. Nie mogą zastępować konsultacji z lekarzem. Każde przyjmowanie leków należy skonsultować ze specjalistą.
Odpowiedz