Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – co to takiego?

Jest już po 18.00, temperatura dziecka rośnie, podstawowe leki nie dają poprawy. Co robić? Wzywać pogotowie? Jechać na izbę przyjęć szpitala? Wzywać lekarza na prywatną wizytę do domu?

W takich i podobnych sytuacjach dysponujemy w Polsce Nocną i świąteczną opieką zdrowotną.

Kiedy można z niej skorzystać?

Są to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.

 

Dla kogo?

Dla każdego, kto potrzebuje konsultacji lekarskiej z powodu pogorszenia się stanu zdrowia bez możliwości skorzystania z konsultacji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Konsultacje udzielane są w punkcie nocnej opieki, czyli w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta
(w uzasadnionych medycznie przypadkach) oraz telefonicznie.

Tak, również telefonicznie.

Kontakt telefoniczny jest ważny – jeżeli macie wątpliwość, czy objawy u waszego dziecka są na tyle niepokojące, że powinien zbadać je lekarz lub spokojnie można poczekać do rana na wizytę u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Oprócz konsultacji lekarskiej pacjentom przysługują również zabiegi pielęgniarskie – np. ze względu na zachowanie ciągłości leczenia. Świadczenia pielęgniarskie wykonywane mogą być w gabinecie zabiegowym (w punkcie nocnej opieki) lub w domu pacjenta.

Jedynym miejscem w Mielcu świadczącym Nocną i świąteczną opiekę zdrowotną jest Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego – ul. Żeromskiego 22, tel. (17) 780 01 25 . Więcej informacji można znaleźć na http://pogotowie-mielec.pl/ambulatorium/

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna świadczona jest bezpłatnie dla osób ubezpieczonych i bez skierowania.

Należy pamiętać, że Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest rozwiązaniem w sytuacji awaryjnej, nie powinna zastępować wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że np. podejrzenie skręconego stawu skokowego czy podejrzenie złamania kończyny górnej nie kwalifikuje się do Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale na izbę przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), ze względu chociażby na konieczność wykonania badań diagnostycznych. I odwrotnie – np. z objawami przeziębienia nie zwracamy się na SOR, ale do Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Bibliografia:
https://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/informacje/nisoz/