Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – co to takiego?
Jest już po 18.00, temperatura dziecka rośnie, podstawowe leki nie dają poprawy. Co robić? Wzywać pogotowie? Jechać na izbę przyjęć szpitala? Wzywać lekarza na prywatną wizytę do domu?
W takich i podobnych sytuacjach dysponujemy w Polsce Nocną i świąteczną opieką zdrowotną.
Kiedy można z niej skorzystać?
Są to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
Dla kogo?
Dla każdego, kto potrzebuje konsultacji lekarskiej z powodu pogorszenia się stanu zdrowia bez możliwości skorzystania z konsultacji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Konsultacje udzielane są w punkcie nocnej opieki, czyli w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta
(w uzasadnionych medycznie przypadkach) oraz telefonicznie.
Tak, również telefonicznie.
Kontakt telefoniczny jest ważny – jeżeli macie wątpliwość, czy objawy u waszego dziecka są na tyle niepokojące, że powinien zbadać je lekarz lub spokojnie można poczekać do rana na wizytę u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Oprócz konsultacji lekarskiej pacjentom przysługują również zabiegi pielęgniarskie – np. ze względu na zachowanie ciągłości leczenia. Świadczenia pielęgniarskie wykonywane mogą być w gabinecie zabiegowym (w punkcie nocnej opieki) lub w domu pacjenta.
[box type=”bio”] Jedynym miejscem w Mielcu świadczącym Nocną i świąteczną opiekę zdrowotną jest Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego – ul. Żeromskiego 22, tel. (17) 780 01 25 . Więcej informacji można znaleźć na http://pogotowie-mielec.pl/ambulatorium/ [/box]
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna świadczona jest bezpłatnie dla osób ubezpieczonych i bez skierowania.
Należy pamiętać, że Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest rozwiązaniem w sytuacji awaryjnej, nie powinna zastępować wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że np. podejrzenie skręconego stawu skokowego czy podejrzenie złamania kończyny górnej nie kwalifikuje się do Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale na izbę przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), ze względu chociażby na konieczność wykonania badań diagnostycznych. I odwrotnie – np. z objawami przeziębienia nie zwracamy się na SOR, ale do Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Bibliografia:
https://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/informacje/nisoz/